Mobilní kontejnerové pivovary Mobbeer
Logo Mobilní Pivovary

Minipivovary pro každou restauraci

Uvažujete o provozování minipivovaru ? Právě teď je nejvhodnější doba pro takovýto projekt - zákazníci vyhledávají nevšední gastronomické zážitky a na trhu je stále místo pro další malé pivovary. Světově unikátní variabilita našeho řešení vyhoví všem zájemcům o vlastní pivovar.
O malých pivovarech Zaostřeno na chmel

Zaostřeno na chmel

Ačkoliv patříme mezi jeho významné pěstitele a dokonce exportéry, velmi málo o něm víme. Řeč je o chmelu. O plodině, která dává českým pivům jejich jedinečnou chuť. Pojďme se proto na chmel podívat trochu zblízka.

Trocha chmelového přírodopisu

ChmelZačneme sice trochu teoreticky, ale nudit se rozhodně nebudeme. Předně si uveďme, že chmel, jedna ze základních surovin pro výrobu piva, patří mezi rostliny z čeledi konopovitých, tedy do stejné čeledi, kam patří i konopí. Není tedy překvapivé, že obou rostlinám se přisuzují mnohé léčivé účinky. O těch chmelových se rozvedeme níže. Nikoho dále nepřekvapí, že k výrobě piva se využívají plody chmele, tzv. chmelové hlávky. Naopak velmi málo se ví, že ve starověkém Římě se výhonky chmele jedly jako salát.

U nás pěstované odrůdy chmele

Každého trochu znalého milovníka piva samozřejmě hned napadne Žatecký poloraný červeňák. Ten však není jedinou odrůdou chmele, která se u nás pěstuje. Mnohdy je však označován za nejkvalitnější, což potvrzuje i fakt, že značná část jeho produkce jde na export. Oceňována je především jeho vyvážená hořkost, která vyplývá z vyvářeného obsahu α- a β- hořkých kyselin. Vedle něj se však na nezanedbatelné ploše pěstují i tyto tři odrůdy chmele: Sládek, Premiant a Agnus. Všechny tyto odrůdy se vyznačují vyšším podílem α-hořkých kyselin, než je tomu v případě Žateckého poloraného červeňáku. Zajímavý je název poslední zmíněné odrůdy, tedy Agnuse. Ta je totiž pojmenována podle významného českého pěstitele chmele Beránka (lat. Agnus).

Chmel a zdraví

Jak jsme slíbili výše, nezapomene se zmínit i o vlivu chmele na lidské zdraví. Tak tedy chmel má velmi pozitivní účinky na tvorbu trávicích enzymů, a tak přispívá k lepšímu trávení. Zvláště po vydatném a tučném obědě tedy přijde pivo vhod a to i z hlediska zdravotního. Chmel dále působí jako mírné sedativum. Doušek piva před spaním je tak výrazně zdravějším lékem na nespavost než umělé medikamenty. Znám je rovněž diuretický účinek chmele, který se využívá při obtížích s prostatou. Rovněž nesmíme zapomenout uvést, že chmel působí také jako lehké afrodisiakum. Jak vidno, velká část léčivých účinků piva se dá přisoudit právě chmelu. V jeho případě však není od věci připomenout si, že zdraví prospěšná může být pouze umírněná konzumace, která se podle lékařů množstvím pohybuje okolo 0,5-1 l piva pro dospělého muže na den. A to je také jeden z důvodů, proč na sobě nešetřit a dopřát si každý den jiné pivo z minipivovarů, chutné a navíc zdraví prospěšné.